Yeni Nesil İnsan Kaynakları

Bu gönderiyi sende paylaş

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Sosyologlara göre kuşakların doğum yılları aralıkları, nesillerin farklı sosyal, kültürel ve teknolojik olaylar vasıtasıyla farklı karakteristik özellikler sergilemesine neden olmaktadır. Kısaca BB, X, Y ve Z olarak adlandırılan bu grupların birbirinden farklı hayata bakış açıları, yaşamdan beklentileri, iş yapış şekilleri ve içinde bulundukları koşullar vardır. Yapılan araştırmalara göre Baby Boomer’lar tek bir yerde uzun süreler çalışırken Y kuşağı 10 kereden fazla iş değiştirmeye meyillidir. Z kuşağının ise çalışma zamanı geldiğinde karar vermelerini gerektiren her şey sistemler tarafından yapılacaktır. Yani yapay zekalar onlar yerine karar veriyor olacak. İnsan Kaynaklarının da bu argümanlardan bir haber bir şekilde strateji belirlemesi elbette ki beklenemez. Peki bu bilgilerin ışığında İnsan kaynakları nasıl bir değişime uğramıştır?

Günümüzün sürekli değişken ve belirsizliklerle dolu dünyası İngilizce değişken (volatility), belirsiz (uncertainty), karmaşık (complexity) ve muğlak (ambiguity) kelimelerinin baş harflerinden oluşan “VUCA” kelimesiyle ifade edilmektedir.  Hızla değişen ve gelişen dünyaya adapte olup başarılı olabilecek çalışanları işe almak isteyen insan kaynakları departmanları doğru yetkinliklerin neler olduğunu analiz etmeye çalışmaktadırlar. VUCA dünyasında başarılı olmak için gerekli olan yetkinlikler analiz, öğrenme çevikliği, etkileme ve ikna etme, başarılı odaklılık ve ilişki yönetimi olarak belirlenmiştir. Peki işe alım yetkililerinde olması gereken özellikler nelerdir? İlişkisel işe alım süreçlerini yürütebilmek, etkin bir şekilde dijital platformları kullanabilmek ve tabi ki VUCA dünyasında başarılı olabilmek için belirlenen yetkinliklere sahip olabilmek.

Amerika’da yapılan bir çalışmaya göre 2018 yılında işe alınanların çoğu aktif iş arayışında olmayan yani pasif adaylardan oluşmaktadır. Bu anlamda kurumların %40’ı danışmanlık şirketleri ile anlaşma sağlayarak pasif adaylara ulaşmaya çalışmaktadır. Personel seçeme ve yerleştirme alışılagelmişin dışında bir yön izlemektedir. Kurumlar için zaman yönetimi, düşük maliyetle maksimum verimlilik kazanma ve bu yolla gelişmek ve büyümek artık daha önemlidir.  İşe alım süreçlerinde İnsan kaynaklarının ulaşılabilir olması da aynı zamanda etkin adayların kuruma kazandırılmasında çok önemlidir. Hızla değişen ve akan dünya adaya pek çok iş seçeneği sunmaktadır. Kazanılmak istenen aday ile interaktif yürütülebilecek bir süreç adayın kuruma bakış açısını olumlu kıldığı gibi kuruma kazandırılmasını da kolaylaştırır.

Gelişen ve değişen dünyanın gerekliliklerini yerine getirerek işe alım süreçlerini yönetebilecek Head Hunter firması olan Egeid İnsan Kaynakları ve Danışmanlık Firması hem adaylar için hem de firmalar için etkin bir şekilde çalışmaktadır. Çünkü biz biliyoruz ki kendisine değer veren bir firma ile çalışmak çalışanın verimliliğini arttırırken firmalar bünyelerindeki çalışanların verimliliği sayesinde gelişip büyümektedir. Adayların her an ulaşabileceği işe alım görevlileri ile birlikte çalışan firmalar en iyi adaylara en hızlı şeklide ulaşabileceklerdir.

İlginizi çekebilecek bir kaç haberimiz

Pomodoro Tekniği

Pomodoro Tekniği nedir? Ne zaman ve kim tarafından geliştirilmiştir? Kullanımı için ne gereklidir? Nasıl uygulanmaktadır? Uygulanışında nelere dikkat edilmelidir? Ne fayda sağlamaktadır? Pomodoro zaman yönetimi

Mülakatlar ile Doğru Adaya!

Mülakat nedir? Mülakat çeşitleri nelerdir? Mülakatlar hangi aşamalar ile gerçekleşir? Mülakatın önemi nedir? Mülakat süreçlerinde nelere dikkat etmeliyiz? Mülakat, başvuru sağlayan adaylar ile uzman kişilerin

İşinizi büyütmek mi istiyorsunuz?

Birlikte Yapabiliriz